Ezzel a három étkezési tippel garantáltan kordában tarthatod a koleszterinszinted!
A Centers of Disease Control and Prevention bevallása szerint[1] az amerikai lakosság 55%-a szed magas koleszterinszintre felírt gyógyszereket, így kimondhatjuk, hogy a magas koleszterinszint a nyugati világ egyik legelterjedtebb egészségügyi jelensége.
Ám a probléma itt Magyarországon is hasonlóan súlyos: az egyik legnagyobb halálozási aránnyal rendelkező betegséggé nőtte ki magát, így nekünk sem árt odafigyelnünk koleszterinszintünk megfelelő szinten tartására. Ebből a cikkből megtudhatod, hogyan tehetsz te is többet szíved egészségének megőrzésért!
Amit a koleszterinről tudni kell
Kétféle típust különböztetnek meg: az alacsony sűrűségű lipoproteint (LDL) és a magas sűrűségű lipoproteint (HDL). Az LDL-re szokták a “rossz” koleszterin jelzőt használni, hiszen ha a koleszterinszint megnövekedik a szervezetünkben, akkor a kétféle koleszterin közül ez rakódik le az érfalakon, ami hosszútávon érrendszeri megbetegedésekhez vezethet.
Túltermelődését előidézheti…
… a mozgás hiánya: az edzés jelentősen csökkenti az LDL mennyiségét a szervezetben, így a mozgás hiánya hozzájárulhat ahhoz, hogy a „rossz” koleszterin szintje az egekbe szökjön.
… a túlsúly: az elhízás negatívan befolyásolja azt, hogy a szervezet hogyan kezeli a koleszterint. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint hogy a túlsúlyban érintettek általában több LDL-t termelnek.[1]
… a dohányzás: amellett, hogy az érfalakat is elvékonyíthatja, még a szabad gyökök számát is megnöveli a szervezetben, ami a HDL – ergo a „jó” koleszterin - csökkenéséhez vezethet.
… az öregedés: a kor előrehaladtával májunk egyre kevésbé képes kordában tartani az LDL szintünket, így jelentősen nőhet a mennyisége.
… vagy az egészségtelen étkezés: a bevitt zsírsavak nagy mértékben befolyásolják a HDL és az LDL termelésünket, így egészséges táplálkozással könnyedén egyensúlyba billenthetjük a két koleszterin értékét.
Amennyiben étkezéseddel rásegítenél az egészséges koleszterinszinted megtartására, elhoztunk neked 3 tippet, amivel könnyedén megteheted!
- Csökkentsd a transzzsír bevitelt!
A transzzsírok olyan telítetlen zsírsavak, amik a növényi olajok hidrogénezésénél vagy sütésénél keletkeznek, bár utóbbi esetben csak elenyésző mennyiségben. Régen az élelmiszergyártók előszeretettel használták a transzzsírokat, mivel szobahőmérsékleten is szilárd halmazállapotúak maradtak, emiatt praktikus volt a használatuk.
Ám az idő múlásával kimutatták, hogy a transzzsírok jelentősen megnövelik a koleszterinszintet, így használatát rendeletekkel szabályozták. Ennek ellenére a mai napig megtalálható nagyobb mennyiségben egyes élelmiszerekben, mint például…
- a levesporokban, boltokban kapható instant levesekben
- a kávéfehérítőkben
- a vajas popcornban
- az egyes margarinokban (a legnépszerűbb márkák termékei nem tartoznak ide, mivel a legtöbb margarint ma már sokkal modernebb gyártási folyamatnak vetik alá)
- az éttermekben felszolgált, zsírban elkészített fogásokban
- a bolti süteményekben, amik csokoládébevonattal és/vagy krémes töltelékkel készülnek
- Fókuszálj az egyszeresen telítetlen zsírsavakra!
Az egyszeresen telítetlen zsírsavak olyan szerves vegyületek, amik két levált hidrogénatomjuknál fogva szobahőmérsékleten folyékony halmazállapotúvá válnak. Olyan növényi alapú termékekben találhatóak meg, mint az olívaolaj, a repceolaj, az avokádó olaj és egyes diófélékben, mint például a mandulában.
Ha eddig is szívesen fogyasztottad a dióféléket, akkor van egy jó hírünk: a bennük található egyszeresen telítetlen zsírsavak bizonyítottan növelik a HDL szintet. Egy kutatásban 24 magas koleszterinszinttel rendelkező felnőtt egyszeresen telítetlen zsírsavakban gazdag diétát folytatott. Az eredmények azt mutatták, hogy a HDL koleszterinszintjük 12 százalékkal nőtt a kutatás azon résztvevőihez képest, akiknél nem alkalmazták a zsírsavban gazdag diétát[2].
- Növeld az Omega-3 beviteledet!
Az Omega-3 zsírsavak olyan többszörösen telítetlen zsírsavak, amik növelik a HDL szintet, emellett még a - szintén érrendszeri megbetegedéseket okozó - triglicerid szintet is csökkentik.
Az Omega-3 zsírsavat legkönnyebben rendszeres halfogyasztással tudod bevinni a szervezetedbe, ám ha nem szereted a halat vagy egyéb körülmények miatt nem áll módodban többször halat enni, akkor fogyasztását nyugodtan helyettesítheted halolaj kapszulával. Ezt a terméket a mi kínálatunkban is megtalálod, így ha felkeltette az érdeklődésed, nyugodtan vess rá egy pillantást.
[1] Boudewijn Klop, Jan Willem F. Elte, and Manuel Castro Cabezas: Dyslipidemia in Obesity: Mechanisms and Potential Targets - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3705344/
[2] David J A Jenkins, Laura Chiavaroli, Julia M W Wong, Cyril Kendall, Gary F Lewis, Edward Vidgen, Philip W Connelly, Lawrence A Leiter, Robert G Josse, Benoît Lamarche: Adding Monounsaturated Fatty Acids to a Dietary Portfolio of Cholesterol-Lowering Foods in Hypercholesterolemia - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21041432/